Skip to Content

OTANTİK SAÇ VE GÜZELLİK

DÜNYADAN İPUÇLARI

 OTANTİK SAÇ VE GÜZELLİK

TOPLULUK

Otantik Güzellik Hareketi, kadınları kendi otantik güzelliklerini ifade etmeye ve kendileri olmaya teşvik eder. Güzellik evrensel bir değer değil, kültürden etkilenen bir değerdir. Ayrıca doğal saç dokusu ve diğer fiziksel özellikler, hangi görünümlerin popüler olduğunu ve zahmetsizce elde edilebileceğini belirler.

Hindistan, Güney Kore ve Japonya'da Otantik Saç ve Güzellik

Çoğu Asya kültüründe, uzun saç ve parlak cilt, geleneksel güzellik standartlarının temelini oluşturur. Ülkeler ve kültürler arasında birçok farklılık olsa da, yoğun ve koyu, sağlıklı, parlak saçlarla çerçevelenmiş kusursuz bir yüz, yaygın olarak güzel kabul edilir. Saç uzunluğu ve kalınlığı, uzun saçların kadınlığın özeti olduğu Hindistan gibi ülkelerde özellikle önemlidir. 

Güney Kore'nin son derece gelişmiş "K-Beauty" sektörü global trendleri etkiler, ancak saç söz konusu olduğunda çoğunlukla geleneksele sadık kalır. Gerçek güzelliğin sırrı temiz ve sağlıklı saçlarda yatar, bu yüzden saç tipi için doğru ürünleri kullanmak esastır. 

Japonya'da, inanılmaz derecede uzun saçlar ve inanılmaz derecede beyaz cilt, bugün de hala etkili olduğu gibi "Heian" döneminde arzu nesnesi olarak kabul edilirdi. Bununla birlikte, güncel saç trendi daha kısa ve daha renkli. Düz perçemlerle keskin küt kesim saçlar, gökkuşağının tüm tonlarına sahip. Katlı ve asimetrik, cesur ve deneysel stiller, özellikle Tokyo sokak tarzında oldukça popüler. 

Çoğu Asyalı kadının dikkat ettiği bir şey UV korumasıdır. Güneşten korunmak sadece cildinizi bronzlaşmaktan ve hasardan korumaz, gölgede kalmak, şapka giymek ya da bir şemsiye taşımak saç için de aynı derecede faydalıdır. UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı olan Benzofenon-4 içeren "Working Hairspray" ile stilinizi tamamlayabilirsiniz.

Avustralya'da otantik saç ve güzellik

Avustralyalılar da güneş korumasına alışkınlar, ancak onların güzellik ideali, soluk bir cilt yerine güneşten en iyi şekilde korunarak, açık hava yaşam tarzından gelen güvenli, ışıltılı bir bronzluktur. Söylemeye gerek yok, Avustralyalı kadınlar güneş sonrası bakım konusunda da uzmanlardır. Nüfusun %85'i sahilden 50km içeride yaşadığından, Avustralyalı kadınların otantik plaj güzelliğine sahip olmaları kolaydır. Deniz tuzlu, salaş görünümlü ve doğal güneş ışıklı saçlar elde etmek için ihtiyaçları olan şey okyanusa dalmaktır. Saçların sağlıklı görünümünü sağlamak için, yıpranmış saçları yenileyen besleyici "Replenish" serisi, plaj sonrası şımartıcı bir bakım sağlar.

İskandinavya'da otantik saç ve güzellik 

Güneş veya ısı Kuzey Avrupa'da yılın çoğu zamanında bir sorun olmaz, ama uzun, sert kışlar ve beraberinde gelen soğuk dış ortam ve sıcak, kuru iç ortamlar saç ve cilt üzerinde yıpranmaya yol açar. Sağlıklı yağ asitleri açısından zengin bir diyetin yanı sıra, nemlendirici saç ve güzellik ürünleri, çok sevilen İskandinav güzellik ritüeli sauna sırasında ve sonrasında da oldukça işe yarar. Sauna parlak bir cilt için harikadır, hatta bunu sıcak, derinlemesine saç bakımı seansına da çevirebilirsiniz. 

Yaz gelince, uzun saçlarda özellikle örgülü saç stilleri popüler olur. Yaz ortasında, güneş neredeyse asla batmadığında, İsveçli kadınlar ve hatta bazen erkekler, gevşek örgülü saçlarına kır çiçekleri takarlar. Şimdilerde trend olan bu görünüm, aslında doğal saç ve güzelliğin zamansız bir kutlaması.

Fransa'da otantik saç ve güzellik

Fransız kadınlarının yaptığı gibi yapmak için belli genlere sahip olmak gerekir. Onların, diyet, yaşam tarzı, moda, saç ve güzellik sırlarını merak etmemek imkansız. Genel olarak, "daha az, daha iyidir" ve "uğraşmamış gibi görünmeye çalış" şeklinde özetlenebilir. Bu altın kural aynı zamanda cilt bakımı ve saç şekillendirme için de geçerli. Makyajsız gibi doğal makyaj ve serbest saç stili Françoise Hardy ve Jane Birkin'den, Vanessa Paradis ve Marion Cotillard'a uzanan Parizyen bir imza görünümdür. Bu görünümü elde etmek için kusursuz cilt ve sağlıklı, iyi kesilmiş saçlara ihtiyacınız var. Saçın doğal hareketine izin veren ve tamamen şekil verilmediğinde bile şık görünen, dokulu bir kesimi tercih edin. "Yapılmış" görünmeden saçları kontrol edilebilir ve pürüzsüz hale getiren, görünmez bir dokunuş için "Flawless Primer"i deneyin. Saçınıza kurutmadan önce püskürtün, sonra parmaklarınızı saçlarınızın arasında gezdirin ve gitmeye hazırsınız. Hatta daha da zahmetsiz bir doğal görünüm için saçınıza "Shaping Cream" sürün, saçı örün ve gece boyunca doğal olarak kurumasına izin verin.

Meksika ve Brezilya'da otantik saç ve güzellik

Güney Amerikalı kız kardeşlerimizden öğrenmemiz gereken en etkili sırlardan biri güzellik uykusu, yani "siesta". Bu uygulama İspanya'da doğmuş, ancak okyanus boyunca ilerlemiştir. Kosta Rika, Ekvator ve Meksika'da yaptıkları gibi, enerji seviyenizi artırmak ve yüzünüze tazelik kazandırmak için uzanarak, öğleden sonra şekerlemesi yapmaktan daha iyi bir yol yoktur. 

Meksika'da yaygın güzellik idealleri, Latin, "Chola" ve "Chicana" alt kültürleri ile birlikte, uzun yıllardır sınırlar boyunca seyahat ederek, Kuzey Amerika'da etkili olmuş. Bunlar bugün de devam ediyor, ama aynı zamanda Latin Amerika güzelliğinin köklerini sorgulayan "Xicana" hareketi sayesinde yeniden tanımlanıyor. Bu bir kadını güzel kılan şeyin ne olduğunu ve dar güzellik ideallerinin nasıl sınırlandırıcı olabileceğini analiz etmeyi içeriyor. Bununla birlikte, birçok "Xicana" kadını mirasına sahip çıkarak, yerel unsurlar kullanarak, gururla hacimli, gür saçlarını vurgulayan stiller taşıyarak otantik olmaya çalışıyor. Görünüşleri genellikle, saç, güzellik ve moda ilhamını "Tehuantepec" bölgesinin anaerkil topluluğundan alan feminist ikon Frida Kahlo'ya gönderme yapıyor.

Ekvatorun güneyindeki Amerikalı kadınlar, genellikle uzun, dalgalı ve hacimli saçları ve doğal görünümlü balyajları tercih ederler. Örneğin, Ipanema Plajı'nda hangi görünümlerin trend olduğunu bilmek istiyorsanız, süpermodel Gisele Bündchen ve Adriana Lima'nın ayak izlerini takip eden Brezilyalı "Victoria's Secret" meleklerine bakmanız yeterli. Bununla birlikte, Brezilya nemli olabilir, bu nedenle kabarma önleyici bakımlar, besleyici şampuan ve kremler kadar önemlidir. "Velaterapia" mumla tütsüleyerek saç kırıklarını alma olarak da bilinir, ateşli Latin Amerikan güzelliği klişesine başka bir anlam verir. Bu teknik Brezilyalı modeller sayesinde global boyutta popülerleşmiştir. Onların kıskanılacak saçları, bir mumla kırık saç uçlarının yakılması ve uzunluğunu kaybetmeden düzeltilmesinin eseridir. Bu biraz rahatsız edici görünüyorsa, bunun yerine şımartıcı bir bakım rejimini de uygulayabilirsiniz.

Tanzanya ve Nijerya'da otantik saçlar ve güzellik

Afrika kıtası çok sayıda etnik, kültür ve güzellik standartlarına ev sahipliği yapar. Afrika'nın en sıcak kısımlarının pek çoğunda, kadınlar geleneksel olarak saçlarını, hem pratik hem de estetik nedenlerle kısa tutmuşlardır. Eski Mısır'da epilasyon, hem erkekler hem de kadınlar için güzellik rutininin bir parçasıydı ve çoğu doğal saçları yerine peruk kullanıyordu. 

Serengeti çölünde yaşayan Maasai'ler için kısa saç tipik bir kadın tarzıdır. Erkek savaşçılar statülerini ifade eden örgü yaparken, kadınların renkli boncuklu başlıklar ve mücevherlerle dengelenmiş çok kısa saçları vardır. Vahşi görünüm son zamanlarda gişe rekoru yapan "Black Panther" filmi sayesinde, çağdaş bir güncelleme kazandı. "Maasai" kadınlarına benzer, savaşçı kel kadınların olduğu, Kurgusal "Wakanda" krallığı günü kurtardı.

Diğer kültürlerde, örgü, at kuyruğu ve büküm teknikleri gelenekselden moderne benimsenmiş ve tüm dünyaya ihraç edildi. Nijerya'da örgüler özellikle hünerlidir, yaratıcıdır ve farklı kavim ve etnik kökenlerdeki stillerden etkilenir, tıpkı Yoruba'nın kabuklarla süslü örgüleri, Igbo'nun aralık dişli fırça tipi saç tokaları ve 1960'larda popüler olan uzun Akaba tarzı gibi. Örgülü stillerin bir avantajı, onları ilk kez yaratırken çok çaba gerektirmelerine rağmen, tamamlandığında uzun süre dayanmaları, çok az şekillendirme ama maksimum bakım gerektirmeleridir.

Saç ister sık sık bakıma ihtiyaç duysun ister sorunsuz olsun, ister geleneksel bir tarzda ister modern bir görünümde kullanılıyor olsun, bir kadını güzel yapan şey, onun kendisinden memnun olması ve sevdiği bir stili olmasıdır. Otantik olmak güzel, ve tüm dünyada geçerli!

#AUTHENTIC­BEAUTY­MOVEMENT
HAKKINDA