Skip to Content

MİNİMALİZM

-BİR YAŞAM FELSEFESİ

S akin ve sade bir yaşam için: az çoktur.

 

MİNİMALİZM - BİR YAŞAM FELSEFESİ

TOPLULUK

Hayat aşırı yorucu, karmaşık veya dağınık olabilir. Minimalizmin ne anlama geldiğini düşündüğümüzde, çoğu insan için akla gelen ilk şey "daha az"dır. Minimalist sanat daha az renk, azaltılmış motifler ve sade şekiller kullanır. Müzikal minimalizm daha az enstrüman, daha sade melodiler ve hatta bazen tamamen sessizlik gerektirir. Modada ise daha az süs, sade çizgiler, keskin hatlar, ince detaylar ve azaltılmış renklerdir. Minimalizmin gerçek anlamı aslında "az ve öz" şeklindedir: Daha az sayıda daha canlı renk, sade ama daha sofistike şekiller, daha geniş alan ve sessizlik barındıran sanat, kendisine bakanları bir adım geriden bakmaya iten tasarımlar. 

Bir yaşam felsefesi olarak minimalizm, daha az ama özenle seçilmiş şeylerle, daha az taahhüt ve daha az gürültü ile gerçekten önemli olan şeyler üzerine netlik kazanarak, daha fazla zamanla ve daha sakin olarak, sade bir hayat yaşamaktır. Minimalizm bir yaşam felsefesi olarak kişisel ve dünyevi tüm eşyalarınızdan feragat etmenizi gerektirmez. Bunun yerine sizi eşyalara daha az bağlı olmanız için cesaretlendirir, gerçekten değerli şeylere ve hayatınızda sizin için önemli olan insanlara ve olaylara odaklanmanızı sağlar. Sonuç kısıtlama değil, özgürlüktür. Minimalizm sakin ve sade bir hayat yaşamanıza nasıl yardımcı olabilir? Aşağıda bulabilirsiniz!

Evde minimalizm: Daha az karmaşa, daha fazla sükunet

Japon yazar Marie Kondo, global çok satanlar listesindeki eseri "The Life-Changing Magic of Tidying Up: The Japanese Art of Decluttering and Organizing" ile minimalizmi instagram'a uygun bir yaşam tarzı seçimi haline getirdi. Onun "KonMari" yöntemi sadece "neşe veren" eşyaları tutmak için adım adım bir süreç önermekte. Gerçekçi olursak, çoğumuzun da cımbız, temizlik bezi ve diş fırçaları gibi oldukça keyifsiz, ancak pratik olan bazı şeyleri tutmamız gerekiyor. Ancak, şu akılda kalır: Dağınıklığı azaltmak size daha fazla özgürlük, daha fazla alan, daha fazla huzur ve gerçekten önemli olan şeyler için daha fazla olanak verir. Ne kadar az eşyanız olursa, geri kalanlarla daha güzel zaman geçirirsiniz.

İş yerinde minimalizm: Daha fazla odaklanın, daha iyi çalışın 

"KonMari" yöntemini iş yerinde de uygulayabilirsiniz. Masanızı temizleyin, bilgisayarınızı düzenleyin ve kulaklıklarınızdan rahatlatıcı müzik dinleyerek, yoğun bir ofisin gürültüsünü ve uğultusunu yok edin. Gerçekten önemli olan görevlere odaklanın, zaman kaybı toplantılardan veya sinir bozucu tartışmalardan kaçının. Son olarak, enerjinizi azaltacak atıştırmalık çekmecesi ve dikkat dağıtan cep telefonundan kurtulun. Sakin, düzenli, dikkat dağıtıcı olmayan bir iş yeri ve net, organize bir zamanlama ile gerçek işinizi daha kısa sürede halledersiniz. Her şeyin kontrol altında olduğunu hissedeceksiniz.

Moda, sanat ve tasarımda minimalizm: akıllıca seçin, daha fazlasını yaratına

Kapitalizm bizi nesnelerle duygusal bağ kurmaya, onları arzulamaya ve buna değerim hissi uyandırmaya teşvik eder. Tüketiciler yeni şeyler satın almaktan, sahip olduklarını göstermekten ve bunları diğer insanlarla karşılaştırmaktan zevk alırlar. Minimalizm sizi sürekli olarak yeni kıyafetler, ev eşyaları ve elektrikli ev aletleri alma ihtiyacından kurtarabilir. Bunun yerine, yüksek kaliteli, dayanıklı ve zamansız olan modayı ve nesneleri seçmenizi öğretir. İyi seçilmiş yatırımlık parçalar, size daha fazla zevk verecek ve daha uzun süre sizinle olacak, daha sürdürülebilir ve minimalist yaşam felsefesine sahiptir. Azaltılmış lüks. Ayrıca yaratıcı olabilir ve kendi ellerinizle oluşturulmuş bir giysi, obje veya sanat eseri ile kendinizi ifade etmenin bir yolunu bulabilirsiniz. 

Minimalizm ve temiz güzellik: Daha az miktar, çok kalite 

Temiz güzellik, minimalizm ile aynı değildir, ancak büyük bir benzerliği vardır. Minimalizm, daha az güzellik ürününe sahip olmak, cildinize ve saç tipinize uygun olanları seçmek ve hayli etkili bileşenlerden oluşan saf formüllerle fonksiyonel olmak demektir. Benzer şekilde temiz güzellik, özenle seçilmiş içerikler ve daha spesifik olarak zararlı unsurlardan arındırılmışlık demektir. "Authentic Beauty Concept"te, kullandıklarımız kadar kullanmadıklarımızın da önemli olduğuna inanıyoruz. Her bir seri, saf ve sade, ancak etkili ürünler için özenle seçilmiş içeriklerle formüle edilmiştir. Temiz güzellik, sakin ve dağınıklıktan uzak, farkındalık yaratan bir saç ritüeli ile salonda minimalizmle buluşur. Geriye kalan şey hatırlamaya değer bir mementodur. Dünyadan kopmak ve benliğinizi huzura kavuşturmak için.

#AUTHENTIC­BEAUTY­MOVEMENT
HAKKINDA