Benim Sanatım: Igor Josifovic

Benim Sanatım: Igor Josifovic

Yaratıcı influencer, otantik iç mekan dekorasyonu ve bitkileri benzersiz şekilde kullanım biçimi hakkında konuşuyor.

Hikayeler
Igor Josifovic kendi dekore ettiği evinde
Igor Josifovic kimdir?
 

Igor Josifovic her işten anlıyor ve çoğunun da uzmanı. Avusturya doğumlu Münihli sanatçı, sosyal medya yöneticisi, blogger ve iç mekan tasarımına ilişkin her şeyin küratörü olarak çalışıyor. Şanslı bir şekilde adlandırılmış Happy Interior Blog'un ardındaki yegane yaratıcı zihin olmasının yanı sıra, Urban Jungle Blog'un ve Urban Jungle: Living and Styling with Plants kitabının yardımcı yazarı. Benzersiz ve çok yönlü çalışmaları geleneksel sanatkar tanımının kapsamını genişletmekle kalmayıp bunun çok ötesine geçiyor. Igor, şöyle açıklıyor: "Bitkilerle uğraşmak, kendime ayırdığım zamanın bilinçli bir anı. Kendime, yalnızca bitkilerimle uğraşmak için değil aynı zamanda kendimle de ilgilenmek için de bir saat ayırıyorum. Telefonumu kapatıyorum, en sevdiğim müzikleri dinliyorum, zamanımı bitkilerime ayırarak onlara bakıyorum ve her birini ihtiyaçlarına göre buduyor ve suluyorum. Bu mola, beni şimdiki ana geri getiriyor ve kendimi dengelememe yardımcı oluyor." Igor'un sanat fikirleri hepimizi, bitkileri ve doğayı yalnızca iç mekan dekorasyonu kaynakları ve araçları olarak değil, aynı zamanda kendimizi yeniden bulma aracı olarak da keşfetmeye çağırıyor.

Igor, en son yaratıcı projesi olan yaprak şeklindeki seramik parçayı elinde tutarken.
Igor'un sanatkar tanımı: yaratıcılık sanatı
 

Igor'un yaratıcılık gayretlerini birbirine bağlayan tek bir şey varsa, o da mekanları güzelleştirmeye dair vizyonu. Başvurduğu araç her zaman doğa oluyor. "Bitkilerin güzelliğinden ilham alıyorum. Yaprakları, renkleri, desenleri ve dokuları eserimi yaratırken bana ilham veriyor. Bitkiler iç mekanlara doğayı getirir ve her eve canlı bir dokunuş sağlar." İç mekan konseptlerinde belirleyici bileşenler olarak doğal materyaller kullanmasının nedeni bu. Bununla birlikte, kendi imzası olan estetik anlayışı ona ait ve başkalarını, onun stiline öykünmektense kendilerine uygun olanı bulmaya teşvik ediyor. "İnsanlara onlara gösterdiğim yaratıcılığı aramaları için değil, kendi içlerinde kendi yaratıcı otantikliklerini bulma arayışına çıkmaları yönünde ilham vermek istiyorum. Bence kendimizi ve iç sesimizi dinlersek hepimiz bireysel bir şekilde yaratıcı olabiliriz."

İç mekan konseptlerinde bu denli göz önünde olan bitkilerin yanı sıra, sanat fikirlerinin bir başka kaynağı da seramiğe olan tutkusu. Her pazartesi yeni bir şey yaratmak için bir seramik stüdyosuna gidiyor. Her ne kadar kendisini amatör olarak tanımlasa da, "sanatkarların, beceri seviyesinden bağımsız olarak, eserleri yoluyla bir sanat veya sanatkarlığı canlı tutan insanlar" oldukları konusunda ısrarlı. Herkes, kendi elleriyle bir şeyler üreterek, hatta bireyselliğini sadece görsel yoldan ifade ederek sanatkar olabilir. Bu ister evimize getirdiğimiz bitkiler, ister duvarlarımıza astığımız fotoğraflar, isterse bir rafa koyacağımız nefis bir antika obje olsun, bunların tümü, evlerimize bir sanatkar duyarlılığı getirmemize yardımcı olan şeyler.

Bir dizi insan yapımı obje, el işi çiçek ve doğal bitki
İç mekan tasarımında otantiklik nasıl yakalanır?

 

Igor, ilham arama ve otantik sanat fikirleri bulma konusunda gösterişten uzak bir yaklaşıma sahip. Ona göre, "Otantiklik doğal olarak içimizden gelen bir şey. Bu, hayata gündelik yaklaşımımızda üzerine çok da düşünülmeden ifade bulan bir şey. Kısacası bizde kodlu olan bir şey." Igor şuna inanıyor: "Yaptığımız her şeye kişiliğimiz damga vurmalı. Başkalarından bilinçli olarak kopyalamamalıyız. Fakat yaptıklarımız başkasının yaptıklarına benziyorsa ve nihai sonuca kişiliğimiz ve tutkumuzdan bir şeyler katmışsak bu benim için otantiktir." Igor'un sanat fikirlerinin bir kısmı daima, başkalarına yaratıcı otantikliklerini ve kendilerine özgü iç mekan stillerini bulma konusunda yardımcı olmayı içeriyor. "Kendimi, insanlara ilham veren ve onlara, kendi yaratıcı otantikliklerini serbest bırakmalarına ve mekanda yaşayan insanı anlatan detaylar ekleyerek mekanlara kişiliklerini katmalarına yardımcı olan biri olarak görüyorum." 

Igor, otantik güzelliği en alışılmadık yerlerde buluyor. "Güzel olan düşünceler olabilir. Güzel olan eylemler olabilir. Güzel olan sanat olabilir. Gerçek güzellik küçük kusurlarda saklıdır. Bunlar bize her birimizin farklı olduğunu ve mükemmelliğin bir yanılsama olduğunu hatırlatır!" Belki de bunlar hepimizin hayata geçirebileceği düşüncelerdir. 

"Her birimiz farklıyız ve mükemmellik bir yanılsama!" Happy Interiors bloggerı @IgorJosif ile otantik güzellik üzerine

#AuthentIc­Beauty­Movement
#MYBELIEF