Kendinizi İfade Edin

Kendinizi İfade Edin

Otantik Güzellik Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

Hikayeler

Güzellik, mükemmellik değildir. Aslında, Otantik Güzellik Hareketi'ne katılan yaratıcı üyeler, gerçek güzelliğin küçük veya büyük, mükemmel olmayan noktalarda yattığının bir kanıtı. Bize otantik olmanın neden yeni akım olduğunu ve yaratıcı çalışmalarında dürüst güzelliği mükemmelliğin önüne koyarak, nasıl işi ilginç hale getirdiklerini anlattılar.

Victoria Hunter (hair stylist and colourist)
Otantik enerji ve doğal rengin güzellikleri
Victoria Hunter (saç  artisti  ve renk uzmanı, Whittemore House Salon, New York, ABD)

 

Victoria profesyonel saç artistlerine, saç boyama teknikleri ile doğal renk sonuçlarının nasıl elde edileceğini öğretmek için tüm dünyada seyahat eden bir saç rengi gurusu. Authentic Beauty Concept görünümleri için Chloe Nguyen, Annabelle Belmondo, Erika Palkovicova ve Gabrielle Rul'un saçlarına  hoş ışıltılar ekledi. Ona göre, otantik güzellik, iyi enerji demek.

"Hepimiz enerjiden oluşuyoruz, hepsi bu. Otantik güzellik önemli olandır, sahte değil gerçektir, daha çok bir enerji gibidir ve enerji ile uyum gibidir. Birileriyle çalıştığımda, bir odaya girer girmez o odanın ve içindeki insanların enerjisini hissedebilirim."

Victoria'nın tüm kariyeri, doğada bulunan renkleri çok özel yapan, çekici kusurların peşinde koşarak geçmiştir.

"Yaptığımız saç boyama çok katlı ve üç boyutlu, sadece yüzeysel bir şey değil. Bu, şekiller ve bunların yerleşimi gibi konularda bir mimar gibi düşünmek adeta. Saç renklendirmeye başlamak benim için harikaydı, çünkü sonunda özgür ve bir sanatçı gibi hissettim. Sonuçların doğaya benzemesi nedeniyle geleceğin tarzı olabilmesi, bana daha mantıklı geldi. Saçları kökten ucuna kadar aynı renkte boyamak, doğanın yaptığı şey bu değil. Bir hayvanın kürküne bakarsanız, kusurludur, çocuk saçlarının rengi gibidir ve güneşin saçlara yaptığı şeydir, aslında saç boyarken doğanın yaptığı şeyi yapıyorsun. Doğayı taklit etmekten daha iyi bir şey yapamazsın."

Tyler Johnston (session stylist)
Otantik saç ve sokak stilinden gelen ilham
Tyler Johnston (backstage kuaförü, Londra, İngiltere)

 

Tyler moda, güzellik, fotoğrafçılıktaki en büyük isimlerle çalışan ve uluslararası ünlülerin tercih ettiği bir backstage kuaförü. Annabelle’in ve Gabrielle’in saçını otantik bir güzelliğe kavuşturmak için iş başındaydı. Tyler, imzası niteliğindeki görünümleri, çalıştığı herkesin bireysel kişilik özelliklerine göre uyarlayarak oluşturuyor.

"Benim için önemli olan dürüst, gerçekçi olmak ve saça otantikliğini kazandırmaktır. Gerçekten de kişiyi yücelten, birlikte çalıştığım kişinin ruhunu yükselten bir görünüm yaratıyorum. Bildiğiniz gibi saç, kişinin bir parçası olarak görünmelidir, kişiden bağımsız görünmemeli."

Tyler’ın çalışmaları en önemli moda dergilerinin kapaklarını, en görkemli kırmızı halı törenlerini ve "Dört Büyük Moda Şehri" moda haftalarındaki podyumları süslüyor ama aslında ilhamını alışılmadık kaynaklardan alıyor.

"İlham kaynağımı en çok sokaktan alıyorum. Saç dergilerine bakan bir kuaför değilim, diğer kuaförlerin ne yaptığına bakmıyorum. Sokaktan, alt kültürlerden, tüm dünyada çalışırken gördüğüm şeylerden ilham alıyorum. Aldığım bu ilhamı işime taşıyorum. Genellikle asimetrik, düzensiz kesimler yapıyorum. Bunlara saça aykırı şekiller diyorum çünkü saçın doğal dengesine aykırı bir duruşa sahipler. Yanlışmış gibi görünen şeyleri seviyorum. Biraz delice veya biraz yanlış gibi bir şey görünce bundan bir şeyler yaratmaya çalışıyorum. Doğru olanı yapmak her zaman çok kolaydır."

Miranda Joyce (makeup artist)
Mükemmel olmayan yüzler ve otantik minimalizim.
Miranda Joyce (makyaj artisti, Londra, İngiltere)

 

Miranda güzellik ve moda dünyasına kendi benzersiz tarzını sunuyor. İngiliz makyaj sanatçısının kariyeri, kendisinin de saksafon çaldığı, 7 kızdan oluşan bir orkestranın müzik videoları için saç ve makyaj yaparak başladı, sonra da moda dergileri ile devam etti. "Authentic Beauty Concept" çekimleri için, modellerin doğal güzelliğinin parlamasını sağlayan bir görünüm yarattı. Olağandışı kariyer gelişimini, kuvvetli içgüdülerine ve insanların yüzlerindeki alışılmamışlıklara borçlu.

"Kusurları seviyorum. Yani, insanların yüzlerinin güzelliği bu. Mükemmellik sıkıcı. Çok fazla makyajı değil yüzleri severim ve ilgi çekici bulurum. Yüz hakkında ilginç olan her şeyi seviyorum. Bu yüzden mükemmellik için çaba göstermiyorum, her zaman kusur olur, önemli olan bunu sahiplenmektir. Harika modelleri harika yapan da budur, tüm modeller biraz gariptir"

Miranda, kariyerinin başında doğru zamanda doğru yerdeydi, zamanla minimalist görüme bakış değişince bugün hala favorisi olan minimalist görünümüne doğru geçiş yaptı.

"1990'larda bu işe başladığımda, görünümler çok göz alıcıydı, şaşalı saç ve makyajlar yapardık ve herkes süper modeldi, ama sonra [ünlü moda fotoğrafçıları] David Sims ve Juergen Teller ile çalışmaya başladım ve bu benim için büyük bir öğrenme imkanı oldu. Hepimiz birlikte bu yeni şeyi yapıyorduk ki bu inanılmazdı. Makyaj ve estetiğe bakış açısının yepyeni bir yoluydu. Sadece bir formül yapmazdın, kendini ifade etmenin yeni bir yoluydu, tamamen yeni bir makyaj, hiç kimsenin daha önce görmediği bir şeydi ve gerçekten heyecan vericiydi. İlk kez, makyajsızlık, makyaj olmaması anlamına geliyordu. Harika bir zamandı."

Karen Kaiser (swedish fashion stylist)
İyi hissetme modası ve rahatlık gerçeği
Karen Kaiser (moda  stilisti, New York, ABD)

 

Karen dolambaçlı bir şekilde moda stilisti oldu. Bugün moda ortamlarında temiz çizgilere, doğal dokulara ve çabasız görünüme olan tutkusuyla biliniyor. Bilim diploması da çalışmalarında etkisini hissettiriyor.

"Ben biraz sıra dışı olarak biyoloji mezunuyum. Sanırım önce insanlara,bilimsel ve fiziksel yollardan yardım etmek istedim. Şimdi bu, daha çok estetiğe, insanların iyi hissetmelerini sağlamaya dönüştü. Kesinlikle bir hümanistim, insanlarla bağlantı kurmayı ve iyi hissetmelerini sağlamayı seviyorum."

Ne tarz bir görünüm olursa olsun, moda hissettirdiği kadar da iyi görünmelidir. "Authentic Beauty Concept" çekiminde Karen, kişiyii fazla öne çıkarmadan kendi benzersiz kişiliklerini ortaya çıkaran, minimalist kıyafetleri bulmak için ekibin geri kalanıyla ve dört modelle işbirliği yaptı.

"Bence bir gerçeklik olmalı, konfor olmalı. Bir insana ne giydirirseniz giydirin, iyi hissetmeli, bir şekilde kendisi gibi hissetmeli. Birisi giydiği şeyle iyi hissettiğinde bu fotoğraflara da yansır. Bir insanda neyin güzel göründüğünü gerçekten anlayabilmek ve bunu fotoğrafa yansıtabilmek için onların kişiliğini de biraz yakalayabilmek gerekir. Bence bu işin kolay kısmı."

#AuthentIc­Beauty­Movement
#MYBELIEF