Saç Hareketleri

Saç Hareketleri

Yıllar İçinde Saç Stilleri, Güzellik İdeali ve Kadınların Güçlenmesi

Community

(Yeni) bir saç stili güçlü bir ifade oluşturabilir. Çok şey anlatabilir, örneğin bir ilişkinin bitişini, yeni bir işin başlangıcını veya hayatta yeni bir aşamanın başlamasını. Yeni bir saç stiline geçerek bir kadın kendisini dünyaya nasıl sunacağını belirler. Kısa saç stilleri özellikle kadınların güçlendirilmesi, özgüven ve katı güzellik normlarını reddetme isteği hakkında güçlü bir ifade ortaya koyar. Diğer yandan, saç stilinizi değiştirmemek ve imza gibi belirli bir görünümle tanınmak, karakteri ve güçlü bir tavrı vurgular. Örneğin Victoria Beckham sosyetik ve gösteriş düşkünü biri olarak itibarını, şık Bob kesimi sayesinde Posh Spice lakabını kazandığında almıştı. Yıllar içinde klasik görünüme tekrar tekrar döndü ve kariyer olarak şarkıcılıktan moda tasarımcılığına geçerken daha da şık oldu. İmzası niteliğindeki Bob kısa kesimiyle Anna Wintour tüm yetişkin yaşamı boyunca tamamen aynı stili kullandı. Aslında söylenenlere göre güçlü dergi editörü, tutarsız moda dünyasının en büyük dergisinin başında ona bir güvenilirlik havası katan, mükemmel kenarlı tarzını 14 yaşından beri kullanıyor. Bir başka stil ve cisim simgesi olan Jamie Lee Curtis o kadar uzun süredir çarpıcı Pixie kesimi kullanıyor ki uzun saçla adeta tanınmıyor. 1980'lerde kırpılmış saçlı görünümü kendisini Hollywood toplumundan ayırmanın bir yoluydu, bugün ise güçlü, özgüvenli bir stil ikonu olarak konumunu vurguluyor. 

Tüm dünyadaki kültürler, saç stillerine ciddi anlamlar yüklüyor. Saç genellikle bir güç sembolü olarak görülür, genellikle cinsiyet ve cinsellikle ilişkilidir. Özellikle bir kadının saçı sıklıkla onun medeni durumunu belirtir ve uzun saç, feminenlikle ilişkilendirilir. Batı kültüründe kadınların saç stilleri geleneksel olarak erkek saç stillerinden daha uzun olmuştur. 20. yüzyıl boyunca bu güzellik standartları kademeli bir şekilde daha yumuşasa da kısa saç hala çoğu kadın için cesur bir seçimdir. 

Chloe Nguyen with a Bob hairstyle

20. yüzyılda Bob kesim: En feminist saç kesimi

Kadınların güçlenişini haber veren çoğu moda ve güzellik simgesinde olduğu gibi, kadınlar rahatlık için kısa saç stillerine dönmeye başladılar. Kleopatra ve Jeanne d'Arc gibi güçlü rol modelleri tarafından yüzlerce yıl önce kullanılmış olsa da Bob kesim ilk olarak farklı ülkelerde Kükreyen Yirmiler, Altın veya Çılgın Yirmiler olarak bilinen 1920'lerde büyük popülerlik kazandı. Kadınlar, savaş yıllarında daha önce "erkek işi" denen işleri üstlendiler ve bunları da başarabileceklerini gösterdiler. Tarih boyunca bazı işleri yapabilmek için erkek gibi olmak zorunda kalan kadınların izinden giderek kısmen pratik olmak için saçlarını kısa kestirdiler ve maskülen modayı benimsediler ama bu aynı zamanda yeni keşfettikleri bağımsızlığın ve güvenin de bir ifadesi oldu. Sessiz film yıldızları bu görünümün popüler olmasına katkıda bulundu. Hollywood’un orijinal "It Girl"ü Clara Bow; parti kızı, flörtöz ve çok yönlü modern kadın imajına uyan, neşeli ve günlük bir versiyonu kullandı. Diğer yandan akranı Louise Brooks, zarif stilini vurgulayan ve oynadığı geleneksel cinsiyet stereotiplerine uymayan bağımsız, cazibeli kadın rolleriyle eşleşen keskin hatlı, şık bir kesimi benimsedi.

Savaş sonrasında kadınlar, kadınların oy kullanma hakkını kazanmasıyla ilk başarılarını kutladılar ve alıştıkları rahat modayı ve kısa saç stillerini benimseyerek kamusal alanda yerlerini aldılar. Flappers veya Garçonnes diye anılan kadınlar sadece bir işte çalıştıkları, araba kullandıkları, pantolon giydikleri ve kısa saçlı oldukları için erkek gibi davrandıkları gerekçesiyle kötülendiler ve alay edildiler. Kadınların Bob saç kesimleri için berberlere gitmesi gerekiyordu çünkü kuaförler böyle skandal yaratan bir saç stilini yapmak istemiyorlardı.

Günümüzde Bob kesim: klasik bir saç stili

Şanslısınız, günümüzde Bob kesim yapmaya istekli bir kuaför bulma konusunda hiç sorun yaşamazsınız. Bu sevilen klasik tarz, radikal bir kesime karar vermeden önce kısa bir saç stili denemek isteyen her kadın için en kolay ve çok yönlü bir seçim. Hatta daha iyisi, çok sayıda uzunlukta ve varyasyonlarla sunuluyor, kişisel stilinize ve yüz şeklinize uyan birini bulmanız garanti.  

The Pixie is a short hairstyle for confident women

20. yüzyılda Pixie: Stil ikonlarının cesur seçimi

Pixie kesim, Bob kesimin başlattığı akımı takip etti. Daha kısa saç stilleri sosyal yaşamda kabul edildikten sonra bilgili stil ikonları bir kızın kullanabileceği en kısa saçın sınırlarını zorlamaya devam ettiler. 1950’ler ve 1960’larda bu kesim gençlik dolu masumiyeti vurguluyordu. 

Audrey Hepburn, oynadığı karakterin heyecanla irileşen gözleriyle mükemmel bir uyum sağlayan yaramaz çocuk saç kesimiyle Roma Tatili filminde Gregory Peck'i ve tüm dünyadaki izleyicileri etkiledi. Günaydın Hüzün filminde Jean Seberg’in sarışın kesimi, yetişkinliğin eşiğindeki genç kız rolünün saflığını yakalıyordu. Mia Farrow’un Rosemary'nin Bebeği filmi için tanıtım çalışmasının parçası olarak Vidal Sassoon tarafından kesilen Pixie modeli, döküntü bir görünüme sahip kırılganlığını vurguluyor ve izleyicilerin, oynadığı karakterin korkularıyla empati kurmasını sağlıyordu. Muhtemelen en ünlü Pixie modeli Lesley Lawson'ınkiydi (evlenmeden önceki soyadı Hornby idi). Tabi ki İngiliz model, Twiggy takma adını alana ve kendisini Londra'nın Swing Altmışlarının yüzü haline getiren saç kesimini benimseyene kadar tanınmış biri değildi. 

Sonraki onlarca yıl boyunca Pixie kesim güç, bağımsızlık ve feminen güzellik hakkındaki çok yaygın görüşlerden sapma isteğiyle ilişkilendirilmiştir. Yıllar ve değişen güzellik standartları boyunca her zaman güzel bir yüzün yaratacağı etkinin zeminini hazırlamıştır.

Günümüzde Pixie: Özgüvenli kadınlar için kolay bir saç

Kullanılabilir saç stilleri arasında en uç noktadaki Pixie kesim, özellikle daha önce uzun saç kullandıysanız biraz özgüven gerektiriyor. Her yüz şekline uymayabilir ve biraz makyaj ve moda stilistliği becerileri faydalı olabilir. Ancak iyi kesilmiş bir Pixie model yüz hatlarınızın ön planda olmasını sağlayacak ve size tarz, kendine güvenen bir hava katacaktır. Bu kısa saç stiliyle her sabah güzellik rutininiz çok daha kolaylaşacak. Sadece yıkayın, biraz şekillendirme ürünü uygulayın ve çıkın.

The Afro is a cool hairstyle for kinky hair

20. yüzyılda Afro: Doğal doku güzeldir

Yüzyıllar boyu "beyaz" güzellik ideallerini takip ettikten sonra medeni haklar hareketi, Afrika kökenli Amerikalılara doğal Afrikalı Amerikan saçın özgün güzelliğini kucaklama gücünü verdi. Doğal görünümlerin otantikliğini gururla savundular ve Afro'nun altın çağını müjdelediler. Jimi Hendrix, Angela Davis ve Nina Simone gibi tarz ve sosyal açıdan bilinçli kadın ve erkekler 1960'ların gururuyla doğal kabarık, kıvırcık saçlarını kullanan ilk kişiler arasındaydılar. Grace Jones, Pam Grier ve Gloria Gaynor gibi yıldızlar bu saç stilini ve özgün siyah güzelliğe yapılan vurguyu 1970'lerin disko çağına taşıdılar.

Günümüzde Afro: Gururla kullanılan kabarık kıvırcık saç

Günümüzde Lupita Nyong'o, Janelle Monáe ve Solange Knowles gibi ünlüler açık sözlü olarak, ırkların eşitliğini savunarak ve Afro saçlarını gururla kullanarak medeni haklar hareketini takdir ediyorlar. Afro saçlar her şekil ve boyda kullanılabilir ve biraz şekillendirme ama bol bakım gerektirirler. Güzellik standartları özgünlüğü ve otantikliği her zamankinden daha çok kucaklayacak şekilde evrim geçirdikçe kadınlar ve erkekler saç dokuları ne olursa olsun kendilerini ifade edebiliyorlar. Uzun, kısa, kıvırcık, düz... saçlar hiç bu kadar oyuncu olmamıştı.

Hippie women loved long hairstyles for an extra-romantic free-spirited look

20. yüzyılda Uzun Hippi Saçı: Sevgi, barış ve doğal saç stilleri

Afro 1960'lar ve 1970'lerde doğal saç dokusunun popülerliğini geliştiren tek saç stili değildi. Hippi hareketi erkekleri ve kadınları doğal saçlarını kullanmaya teşvik etti. Dönemin romantizminde, aşk yazının örneği olan uçuşan elbiseler ve bol tuniklerle mükemmelce eşleşen uzun bukleler tercih ediliyordu. Bob'un, kadınların yüzyıllar boyu kullandığı uzun saç stillerine karşı bir reaksiyon olması gibi, Hippilerin kullandığı uzun, doğal saçlar da Bouffant gibi yıllarca mükemmel bir tarzla hazırlanan saç şekillerine karşı bir tepkidir. İkinci dalga feministler rahat, üniseks giysiler ve az bakım gerektiren saç ve güzellik rejimleri ve aynı zamanda elde ettikleri ciddi sosyal gelişmelerle özgürleştiklerini hissettiler.

20. yüzyılda Uzun Hippi Saçı: Herkes için çabasız saç stilleri

Hippi hareketinin değerlerinin çoğu, uzun zamandır yaygın bir şekilde takdir edilmekte. Cinsiyet ve ırk eşitliği, çevresel bilinç ve alternatif yaşam tarzlarına tolerans göstermek şimdi 1970'lerde olduğundan çok daha yaygın. Günümüzde uzun Hippi Saçının dengi, tıpkı Plaj Dalgaları, Saç Örgüleri ve şimdiki trend olan çiçekli saç aksesuarlarında görülen çabasız görünümlerde bulunabilir. Sonuç olarak, sadece size göründüğü kadar güzel de hissettiren bir saç stilini kullanmak kadar güçlendiğinizi hissettiren daha güzel bir yol yoktur.

#AuthentIc­Beauty­Movement
#MYBELIEF