AMBALAJ

AMBALAJ

Sadece içine koyduklarınız yetmez. Authentic Beauty Concept ambalaj ve malzemelerinin, premium görünümlerinden ödün vermeden mümkün olduğunca sürdürülebilir olmasını sağlamaya odaklandık.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
Hydrate

Geri Dönüştürülebilirlik

Tüm ambalajlarımız geri dönüşümlüdür ve tekrar kullanılabilir; bazı #OtantikGüzellikHareketi salonlarında bu ambalajların dekoratif saksılara dönüştüğünü bile gördük!

Hydrate

Geri Dönüştürülebilen İçerik

Geri dönüştürülebilir olmak ilk adımımız, ancak biz her zaman gelişip daha iyisini yapmak ve daha sürdürülebilir çözümler sunmak için çalışıyoruz. Ambalajlarımızı %80 oranında geri dönüştürülmüş plastikten üretmeyi fakat yine de ambalajlardaki yumuşaklığı korumayı hedefliyoruz.

Hydrate

Refill Bar

We’re proud to now present our latest launch – and a big step towards change: our Authentic Beauty Concept Refill Bar.

The idea came to us over coffee – as all the best ideas do. We never leave the house without a reusable cup or water bottle; so why not establish a similar routine in hair salons, encouraging a circular economy and reducing plastic waste?

Here’s how it works. Your stylist will provide a personal, professional consultation on your specific hair routine during your salon visit, checking in on any concerns you have and prescribing the right products filled in a bottle made from 92% recycled plastic and 85% bio-based PE labels. Once it’s empty it doesn’t go in the bin, or even in recycling; instead, you bring it back to the salon and pay a visit to our Refill Bar for more of your favourite shampoo and conditioner - do your bit for the environment and bring your bottle back!

Our Refill Bar is now present in some carefully selected European #AuthenticBeautyMovement flagship salons to start with. Goal is to generate learnings from our experience, then take those to roll out refilling solutions at even more salons in upcoming years. Change takes time, but we’re incredibly excited to work on this plan!

REFILL BAR

INTRODUCING OUR REFILL BAR

Mogeen in Amsterdam is one of the first selected salons who tried out the refill bar - see how exicted Global Creative Advocate Hester Wernert-Rijn is to test it and to be part of this bis step towards change.

INTRODUCING OUR REFILL BAR
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK refill

Climate Neutral

Eau de Toilette ürünümüz, sıfır karbon ayak izi hareketine uygun olan bir ambalajla paketlendi. Ve insanlara plastik atıkları toplama ve geri dönüştürme ücretini ödeyerek, temiz okyanusları destekleyen ve bir plastik dengesi yardım kuruluşu olan Plastic Bank'i destekliyor.

#AuthentIc­Beauty­Movement
#MYBELIEF